9 травня, в День
свята Перемоги, в селі Топільне відбулася неординарна подія. Жителі села
віднайшли поховання загиблих воїнів часів Великої вітчизняної війни і
саме цього дня було освячення та урочисте відкриття пам'ятниного знаку.
За ініціативи православної громади на чолі із священиком протоієреєм
Віталієм Катеринчуком та при активній підтримці місцевої влади були
зібрані кошти на встановлення пам'ятника та облагородження місця
поховання.
Дійство розпочалося хресною ходою від місцевого храму до місця
поховання. Священики освятили пам'ятник та віідслужили панахиду за душі
похованих та усіх загиблих на війні. Дана подія не залишилася без уваги
і районного керівництва. На урочистості прибули заступник гнолови
райдержадміністрації Фальфушинський Олександр Ростиславович, військовий
комісар Рожищенського району Алєксєєв Олег Віталійович, краєзнавець
волинського краю, активіст ВОГО "Сумління" Гулько Генналій Якович,
ветерани та учасники Великої вітчизняної війни. Було сказано багато слів
в память загиблих, невеличкий концерт від вчителів та учнів школи,
покладання квітів до пам'ятника та вручення їх ветеранам.
На завершення діства священик Віталій подякував усім, хто прийняв
участь у організації та звершенні урочитстостей, побажав миру, любові та
Господнього благословення.
Історична довідка
В селі Топільне Рожищенського району, в садку в межах садиби Садовського Миколи Івановича знаходяться останки воїнів часів Великої Вітчизняної війни.
Вони загинули під час боїв за визволення Топільне від німецько — фашистських окупантів у березні 1944 року і після війни їх по належному не перепоховали. Активістами ВОГО «Сумління» були проведені відповідні дослідження. Зокрема з'ясовано, що бої за визволення с. Топільне, як і сусіднього міста Рожище, тривали з кінця лютого і по середину березня. Їх можна розділити на два етапи - 2-24 лютого та 17-22 березня 1944 року.
На першому етапі, раптово переправившись через покритою водою кригу Стиря, радянським військам вдалося визволити місто та його околиці, зокрема і с.Топільно. Проте в ніч на 24 лютого, скориставшись, як розповідають старожили, святкуванням визволителями дня Червоної Армії, німецькі війська масованим ударом танків та мотопіхоти вибили радянські частини назадза р. Стир. Лише через кілька тижнів, протягом 17-22 березня, підтягнувшипідкрілення, радянські війська остаточно визволили м.Рожище и навколишнісела, в т.ч. і с. Топільне. Після завершення боїв, на території села було кілька братських могил, що свідчитъ про кровопролитність військовихдій, що мали тут місце. В кінці весни1945 року всі останки воїнів були нібито перепоховані в одну могилу, на території місцевого кладовища. Місцеві старожили розповідають, що відразу після завершения боїв в окремі братські могили ховали червоноармійців, де-які були без погон та зірочок.Вони загинули переважно на заболоченій місцевості лівого берега Стиру, форсувавши березневі води річки на підручних засобах в районінинішньоготваринницького комплексу біля с. Топільне.На обеліску Слави, який в 1970 -х роках був встановлений в с. Топільне жодного прізвища із загиблих в ті дні не зазначено. Відсутні списки похованих в згаданій братській могилі і в архівах Рожищенського райвіськкомату. Тут наявні лише післявоєнні фотографії двох братських могил з с. Топільне, де вказано, що тут поховані радянські воїни, які загинули в боях 17-22 березня 1944 року. Одну з цих могил індентифікували місцеві старожили із згаданою вище, що виявлена в садибі жителя с. Топільне М.Л. Садовського.